Park Moravských bratří

Park Park Park Park


Vítáme Vás v muzeu pod širým nebem! Moravští bratři po sobě nezanechali v Suchdole žádné hmotné památky, proto si je připomínáme alespoň stromy z míst, kde působili.

Naproti muzeu v místech, kde stál dům Davida Nitschmanna, prvního biskupa Jednoty bratrské, byl r. 1996 založen Park Moravských bratří, do nějž vysazujeme stromy z míst, kde Suchdolané působili.

Mělo by tam tedy být asi 130 stromů z pěti kontinentů. Tolik místa v parku nemáme, proto je vysazujeme i kolem muzea.

Každý strom je opatřen kamennou deskou s názvem místa a rokem získání. Vzniká tak unikátní sbírka, nemající obdoby. Park má již asi 30 stromů.

Park Park Park


V roce 2014 byla v parku vybudována dlouhá ozdobná zeď, na kterou zavěšujeme pamětní desky těm Moravským bratřím a sestrám, kteří se vydali na misijní cesty, nebo se jinak stali významní. V budoucnu zde bude 58 pamětních desek. Jsou vyráběny postupně, neboť na výrobu 1ks musíme shromáždit 12 200 Kč. Pokud by ses chtěl stát sponzorem pamětní desky, můžeš se stát jejím majitelem a "kmotrem".

Místo kde stál dům Davida Nitschmanna, prvního biskupa Jednoty bratrské,
je vyznačeno v trávníku kameny. Uprostřed parku je vztyčena replika Kleinschmidtovy lampy. V Grónském Godthábu za polárních nocí ukazovala Eskymákům cestu k misijní budově (naše svítí na solární energii).

V přední části parku na čestném místě stojí lípa z Herrnhutu, zasazená delegací
z Herrnhutu při založení parku. Následují další stromy z Evropy. Při rozcestí dominuje parku smuteční vrba což je strom obce Kunewald (nyní Kunín), kde bylo sídlo panství kunwaldského, kde docházelo k věznění. Připomíná tuto okolnost lavička v podobě vězeňské klády.

Na konci parku jsou stromy připomínající místa, kde působil apoštol indiánů David Zeisberger. Jeden z nich zasadila delegace Delawarů z New Fairfildu. Strom z Goshen
v Ohiu připomíná místo, kde je pohřben.


© 2020 Moravian.cz | Web design ToshTak.com | Doménu poskytla Jednota bratská
Partneři: Silesia Evropská unie Česko německý fond budoucnosti